Kiedy zacząć naukę języka obcego i jak znaleźć najlepszego lektora?

Ucz się języków obcych od małego, na całego

 

Kiedy rozpocząć naukę języka obcego u dzieci?

W Polsce naukę pierwszego języka obcego obowiązkowo rozpoczynają dzieci w wieku 7 lat, natomiast drugiego w wieku 13. Czy takie założenie jest rozsądne w dobie tak wyśrubowanych wymagań pracodawców, gdzie znajomość j. angielskiego nie jest niczym wyjątkowym, a wręcz powszechnym? Dla porównania, w Belgii rozpoczęcie nauki języka obcego ma miejsce w wieku od 6 do 9 lat, natomiast w belgijskiej wspólnocie niemieckojęzycznej już w wieku 3 lat (za: Kluczowe dane o nauczaniu językówobcych w szkołach w Europie 2012 Eurydice).

Nie od dziś wiadomo, że młody umysł jest najbardziej chłonny i przyswaja informacje znacznie lepiej niż umysł starszy. Nauka języka obcego powinna się zatem rozpocząć jak najwcześniej i z tego względu najlepiej nie czekać, kiedy zaczną się zajęcia obowiązkowe. Dziecko najmłodsze znacznie łatwiej odnajdzie się w środowisku nauki języka obcego, czy to w zabawie, śpiewaniu piosenek itp. Jeżeli zostanie do tego środowiska przyzwyczajone to naukę danego języka traktować będzie jak codzienną aktywność, a nie jako przymus związany z mozolną nauką słówek. Jeżeli rodzice posługują się płynnie którymś z języków obcych to ciekawym rozwiązaniem, praktykowanym w coraz większej liczbie rodzin w Polsce, jest rozmowa z dzieckiem wyłącznie w danym języku obcym z pominięciem języka ojczystego. Takie rozwiązanie, aczkolwiek kontrowersyjne i zapewne nie do zaakceptowania dla wszystkich sprawia, że dziecko 7-8 letnie nierzadko zna dany język obcy na poziomie płynnym. Zdarzają się historie, że do egzaminu FCE przystępują właśnie dzieci w tym wieku.

Jeżeli natomiast nie popieramy opisywanego pomysłu, czy po prostu nie znamy języka obcego na odpowiednim poziomie warto skorzystać z udogodnień, jakie niesie dzisiejszy świat. Dzieci uwielbiają spędzać czas oglądając bajki, kreskówki czy coraz częściej grając na tabletach. Warto zatem zrezygnować z włączania kanału telewizyjnego, gdzie emitowane są one po polsku oraz zrezygnować z instalowania gier w polskiej wersji językowej, a zamiast tego postawić na wersję obcojęzyczną. Prawda jest taka, że słownictwo nabyte przez dziecko w trakcie gier i zabaw pozostaje z nim na całe życie. Świadczy o tym pierwsze pokolenie, które korzystało z dobrodziejstw gry na komputerze. Nauka języków obcych nie była wówczas aż tak istotna jak dziś i bardzo często zdarza się, że podstawowa jego znajomość zaczerpnięta była właśnie z takich gier.

Pomysłów jest wiele, to materiał na osobny artykuł, warto jednak zaznaczyć, że jest to kwestia bardzo istotna i warto ją zaplanować.

 

Nauka języków obcych w polskiej szkole – dane statystyczne

Niestety, jak wynika z badań przeprowadzonych w 2011 roku przez Instytut Badań Edukacyjnych na zlecenie Europejskich Badań Kompetencji Językowych wynika, że polscy uczniowie mają ogromne problemy z nauką języków obcych. Badanie przeprowadzono wśród 3 320 trzecioklasistów z 146 polskich klas, teoretycznie zatem w momencie, gdy uczniowie mieli za sobą 3 letnią obowiązkową naukę pierwszego języka obcego. Wyniki pokazały, że aż 24 procent uczniów nie osiągnęło podstawowego poziomu A1. Dla pocieszenia, wynik ten we Francji wyniósł 31 procent. Jeśli chodzi o znajomość drugiego języka obcego to badanie ujawniło brak tej znajomości przez 44 procent uczniów. Z czego prawdopodobnie wynikają tak kiepskie statystyki?

Przede wszystkim to brak znajomości języka obcego u rodziców.Rozpytywani o to trzecioklasiści ocenili w ogólnej skali, że ich rodzice praktycznie nie umieją sięposługiwać żadnym z nich. To sprawia, że uchybienia i braku rodziców przechodzą potem dalejna dzieci. Można się bowiem domyślać, że skoro rodzic od małego nie uczył się np. j.angielskiego z prywatnym lektorem czy na prywatnym kursie językowym, to nie zorganizuje tego samego dla swojego dziecka. Tym samym rodzic bazuje wyłącznie na możliwości nauki języka obcego, jakie daje szkoła publiczna. Poza tym nie czyni nic, aby zadbać o odpowiednią edukację dziecka w tym zakresie.

Tu dochodzimy do meritum sprawy. Jakkolwiek obowiązkowe zajęcia z języka obcego są prowadzone w polskich szkołach to niech podniesie do góry rękę ten, kto został tam nauczony danego języka na poziomie znośnym. Doświadczenia w tym zakresie są niestety bardzo przykre, dzieci po 3-4 latach nauki j. angielskiego tylko w szkole umieją co najwyżej policzyć do 10 i posługiwać się bardzo podstawowym słownictwem. To świadczy tylko i wyłącznie o poziomie nauczania języków obcych z szkołach publicznych. Oczywiście jednak twierdzenie to należy rozpatrywać w ujęciu ogólnym, co jest krzywdzące dla tych szkół i lektorów, którzy prowadzą naukę na wysokim i efektywnym poziomie.

Prawda jest taka, że opierając edukację wyłącznie na tym co oferuje szkoła publiczna ponosimy ryzyko, że znajomość danego języka obcego będzie niezadowalająca i może rzutować np. na możliwościach zawodowych w przyszłości. Dobrym pomysłem są np. szkoły językowe, jednak pamiętać należy, że nie każdego rodzica na nie stać (jest to koszt rzędu tysiąca do kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie). Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zainwestowanie w prywatne zajęcia z lektorem lub zakup kursu w szkole językowej.

 

Dobry lektor to taki, który uczy i wymaga

Kolejnym fakt jest taki, że bez dobrego lektora , nawet przy najszczerszych chęciach daleko niezajedziemy. Szczególnie dla dzieci dobór odpowiedniego nauczyciela języka obcego ma ogromne znaczenie. Jaki powinien być to lektor? Nie na darmo w języku polskim posługujemy się powiedzeniem „Obyś cudze dzieci uczył”, co ma być poniekąd klątwą i złorzeczeniem. Pokazuje to również jak trudno jest znaleźć lektora, który efektywnie nauczy nas języka obcego. Dlatego też autor stoi tutaj na stanowisku, które być może obecnie wydawać się może niepopularne, że dobry lektor to taki, który przede wszystkim wymaga, ale również przed którym uczniowie czują daleko idący respekt. Nie do przecenienia jest również zaufanie do danej osoby, że zna się na tym co robi i wie w którym kierunku poprowadzić naszą edukację.

Mowa tutaj o takich lektorach, którzyszczególnie wśród najmłodszych na bieżąco uzupełniają i sprawdzają słownictwo. Wbić wbić wbić, jak mawiała moja nauczycielka angielskiego, a wiedzę sprawdzała tzw. grą w wisielca. Jeżeli delikwent przepytywany z zadanego słownictwa popełniał błąd np. w wymowie, czy wręcz nie znał słowa rysowała kolejne kreski szubienicy. Uzupełnienie całego rysunku kończyło się przysłowiową pałą w zeszycie i telefonem do rodziców, a w najgorszym wypadku szorstkim i lakonicznym zaproszeniem do opuszczenia lokalu i stawienia się w innym terminie do udowodnienia, że opanowało się materiał. Oczywiście, metody nauczania mogą się wydawać brutalne i niehumanitarne, ale proszę uwierzyć – dają efekty. „Uczcie się słówek i słuchajcie native-speakera kiedy tylko możecie” - tak nam powtarzała, a wiedza wówczas zdobyta do dziś procentuje. 

 

 Jak znaleźć odpowiedniego lektora lub szkołę językową?

 To pytanie jest bardzo trudne, dlatego że gatunek nauczycieli opisywanych w poprzednim akapicie niestety powoli odchodzi w zapomnienie. Można ich było znaleźć stosunkowo łatwo ponieważ byli chętnie polecani pocztą pantoflową przez zadowolonych klientów. W obecnych czasach mamy jednak ogromną konkurencję wszelakich lektorów i szkół językowych. Trudno się w tym natłoku informacji zwyczajnie ogarnąć, a także dokonać skutecznego wyboru. Żyjemy bowiem coraz szybciej i coraz mniej mamy czasu, aby poświęcać uwagę takim drobiazgom. Poszukując kursu językowego dla siebie czy dla swoich najmłodszych nierzadko musimy przewertować fora internetowe czy inne portale, w nadziei, że natrafimy na szkołę, która będzie blisko, będzie prowadzić zajęcia w dogodnych godzinach na odpowiednim poziomie itp. Powstaje coraz więcej portali, które prowadzą bazy danych lektorów oraz szkół językowych, często gromadzą one kilka tysięcy wpisów. Korzystając z tych stron, nawet jeśli dokonasz selekcji,w dalszym ciągu zmuszony jesteś na własną rękę nawiązywać kontakt z każdą ze szkół z osobna i kierować swoje zapytania do nich. Wiąże się to zatem ze stratą czasu, musisz napisać ileś maili czy wykonać ileś telefonów. Portale te, jakkolwiek przydatne nie stanowią odpowiedzi na zapotrzebowanie.

Jeżeli nie chcesz tracić czasu na poszukiwanie najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z wyszukiwarki szkół językowych znajdzlektora.pl. Jej założenia są innowacyjne w stosunku do innych portali – u nas dodajesz po prostu ogłoszenie, w którym określasz czego szukasz. Mówisz nam, jakiego języka obcego chcesz się uczyć, na jakim poziomie, gdzie, w jakich godzinach. Możesz także podać pozostałe istotne informacje, czy chcesz np. uczyć się konkretnie pod egzamin FCE, czy może CPE. Potem po prostu czekasz, możesz zająć się pracą lub innymi zadaniami, albo jeśli chcesz po prostu odpocząć. Twoje ogłoszenie następnie trafia do szkół językowych i lektorów, którzy odpowiadają określonym przez Ciebie wymaganiom. Dzięki temu mają możliwość złożenia Tobie spersonalizowanej i dopasowanej do potrzeb oferty. Po jej otrzymaniu to Ty wybierasz, z kim chcesz zacząć naukę. Zapraszamy zatem do skorzystania z naszej wyszukiwarki. Znajdź z nami swojego odpowiedniego lektora. Takiego, o którym będziesz pamiętał przez całe życie i mówił o nim, że dzięki niemu znasz dany język na takim poziomie.

 

Masz pytania? Chcesz wiedzieć więcej na temat portalu? Napisz do autora na info@znajdzlektora.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opublikowano: 2016-01-30 19:36:33

Uwaga rekrutujemy!

W związku z dynamicznym rozwojem portalu znajdzlektora.pl oraz rosnącą potrzebą utrzymywania stałego kontaktu z bieżącymi użytkownikami portalu oraz poszukiwaniem nowych klientów znajdzlektora.pl poszukuje konsultanta do dorywczej pracy z domu.

Zadania konsultanta polegać będą na

Kontaktach z użytkownikami zarejestrowanymi w portalu,

Informowaniu potencjalnych nowych użytkowników o zaletach portalu i nowych ogłoszeniach,

Praca z domu za pomocą maila i telefonu

 

Po więcej szczegółów zapraszamy na info@znajdzlektora.pl

Opublikowano: 2016-01-22 09:44:05

Naucz się błyskawicznie języka obcego

Opublikowano: 2015-05-28 17:02:38

Znajdź szybko dobry kurs języka obcego!

Jak znaleźć dobry kurs języka obcego i oszczędzić pieniądze?

Obecnie na rynku funkcjonuje kilka tysięcy szkół językowych oraz lektorów i stale ich przybywa. W samej Warszawie mamy do wyboru z ok. 140 placówek. Taka ilość i konkurencja powoduje, że zwyczajnie trudno się w tym odnaleźć. Nie wystarczy wpisać w wyszukiwarce kilka słów i od razu znaleźć odpowiedni kurs językowy. Jeżeli jesteś osobą zajętą, która może uczyć się w określone dni o określonej porze to wyselekcjonowanie najlepszej oferty zajmie Ci mnóstwo czasu, który mógłbyś poświęcić na coś przyjemniejszego. Zatem jak w dobie coraz szybszego życia odnaleźć małym nakładem sił odpowiedni kurs językowy, zarówno pod względem czasowym, jak i cenowym? Rozwiązanie, jakie proponujemy to znajdzlektora.pl. 

Czy Ty też tracisz tyle czasu na znalezienie wymarzonego kursu językowego?

Załóżmy, że chcesz wznowić naukę j. chińskiego. Uczyłeś się już jakiś czas tego języka i znasz podstawy. Pewnie poszukiwania rozpoczniesz od wpisania w wyszukiwarce kilku słów jak "dobry kurs chińskiego", "szukam szkoły języka chińskiego" itp. Ile wyników otrzymasz? Ile czasu zajmie Ci pisanie do każdej ze szkół z osobna maila z informacją jakim kursem językowym jesteś zainteresowany, kiedy możesz się uczyć itp? No i wreszcie - na ile z tym maili otrzymasz satysfakcjonującą odpowiedź?

Przełom na rynku nauki języków obcych

Teraz wyobraź sobie, że odwiedzasz znajdzlektora.pl. W kilka chwil rejestrujesz się w portalu i już możesz dodać ogłoszenie. Powiedz nam czego szukasz, jakie są Twoje preferencje i oczekiwania. Co dalej? Cieszysz się zaoszczędzonym czasem, a my wykonujemy resztę roboty za Ciebie. Wkrótce otrzymasz na maila oferty od szkół językowych i lektorów w Twojej okolicy. Wybierz najlepszą dla siebie, albo negocjuj cenę i warunki. Potem pozostaje tylko zacząć naukę!

Znajdzlektora.pl darmowa wyszukiwarka kursów językowych

Idea znajdzlektora.pl jest prosta - dodaj ogłoszenie i czekaj na oferty. Dosyć marnowania czasu na poszukiwanie szkół. Zaufaj i zostaw to nam. Nasza baza danych szkół językowych i lektorów stale zwiększa się, co zwiększa konkurencję i powoduje, że płacisz za naukę jeszcze mniej!

Opublikowano: 2015-03-31 17:12:55

Zapraszamy lektorów do rejestracji

Opublikowano: 2015-02-09 18:03:32

Zainteresowanie kursami językowymi

Opublikowano: 2015-02-09 17:49:16

Nowe oferty dla szkół i lektorów

Opublikowano: 2015-02-09 17:48:33